Ergoterapie nabízí seniorům podporu a možnosti, jak si udržet a rozvíjet stávající schopnosti, eliminovat riziko pádu, zlepšit soběstačnost a celkově zvýšit kvalitu života.
Komu je terapie určená:
- Seniorům, u kterých došlo vlivem úrazu nebo nemoci k omezení popř. ztrátě soběstačnosti (následky CMP, zlomeniny, artrózy, demence…).
- Všem seniorům, kteří se chtějí udržovat v dobré fyzické a psychické kondici.
- Seniorům, kteří chtějí mít bezpečné a bezbariérové domácí prostředí popř. potřebují poradit s výběrem vhodných kompenzačních pomůcek.
Společné cíle:
- Zajištění maximální možné soběstačnosti (podpora dosud zachovaných dovedností, nácvik konkrétních situací, doporučení kompenzačních pomůcek…).
- Udržení celkové fyzické kondice (kondiční cvičení, cvičení s pomůckami, protahování, chůze, dechové cvičení…).
- Procvičování jemné motoriky a čití (cvičení se speciálními pomůckami, běžné denní činnosti…).
- Trénink kognitivních funkcí a smyslového vnímání (didaktické pomůcky, pracovní listy, reminiscenční terapie…).
- Vytvoření bezpečného prostředí (odstranění barier, zlepšení orientace…).
- Podpora sociální role, prevence psychických obtíží a deprese (terapeutické činnosti a techniky, kreativní a výtvarné techniky…).
Jak terapie probíhá:
U seniorů nabízíme terapii formou domácích návštěv. Samostatné terapii předchází vyšetření. Na základě získaných informací ergoterapeut stanoví krátkodobý a dlouhodobý ergoterapeutický plán. Terapie pak probíhá v reálných domácích podmínkách, kde může ergoterapeut společně s pacientem pracovat na konkrétních problémech popř. doporučit vhodné pomůcky a úpravy. Trvání rehabilitace je vždy individuální, ale většina klientů má za hlavní cíl zlepšení celkového stavu, zajištění soběstačnosti a setrvání v domácím prostředí.